Kako postopati pri zlomu kolka?

Kako postopati pri zlomu kolka?

Zlom kolka je zlom zgornjega dela stegnenice. Večina zlomov kolka se pojavi pri starejših bolnikih, katerih kosti so oslabljene zaradi osteoporoze. Ko pride do zloma kolka pri mlajšem bolniku, je to običajno posledica visoko energijskega dogodka, kot je padec z lestve ali trčenje vozila.

Vsako leto več kot 300.000 ljudi na svetu utrpi zlom kolka. Večina teh zlomov se pojavi pri bolnikih, starih 65 let ali več, ki so poškodovani pri padcu v gospodinjstvu ali v skupnosti. Zlomi kolka so lahko zelo boleči. Zaradi tega je priporočljivo takojšnje kirurško zdravljenje. Zdravljenje zloma in čimprejšnje vstajanje bolnika iz postelje bo pomagalo preprečiti zdravstvene zaplete, kot so preležanine, krvni strdki in pljučnica. Pri zelo starih bolnikih lahko dolgotrajen počitek v postelji povzroči tudi dezorientacijo, kar močno oteži rehabilitacijo in okrevanje.

Kako pride do poškodbe kolka?

Zlom kolka lahko povzroči poškodbo enega od štirih predelov zgornje stegnenice:

  • Vrat stegnenice. Območje stegnenice pod kroglico (glava stegnenice).
  • Intertrohanterično območje. Območje pod vratom stegnenice in nad dolgim ​​delom ali gredi stegnenice. Imenuje se intertrohanter, ker ga zaznamujeta dva kostna mejnika: večji trohanter in manjši trohanter.
  • Subtrohanterično območje. Zgornji del stegnenice pod velikim in malim trohanterjem.
  • Glava stegnenice . Kroglica stegnenice, ki sedi v vtičnici.

Intertrohanterični zlomi in zlomi vratu stegnenice so najpogostejši tipi zloma kolka. Zlomi glave stegnenice so izjemno redki in so običajno posledica hitrega dogodka.

Območja stegnenice (stegnenice). Večina zlomov kolka se pojavi v vratu stegnenice ali intertrohanteričnem območju.

Vzrok

Večina zlomov kolka je posledica padcev pri starejših bolnikih z oslabljeno ali osteoporotično kostjo. Pri teh bolnikih lahko celo preprosta poškodba zvijanja ali spotikanja povzroči zlom. V nekaterih primerih je kost lahko tako šibka, da se zlom pojavi spontano, medtem ko nekdo hodi ali stoji. V tem primeru se pogosto reče, da se »prelom zgodi pred padcem«. Spontani zlomi se običajno pojavijo v vratu stegnenice.

Stresni zlomi ali zlomi zaradi ponavljajočega se udarca se lahko pojavijo tudi v vratu stegnenice. Te zlome pogosto opazimo pri tekačih na dolge proge, zlasti pri vojaških rekrutih v osnovnem usposabljanju. Kadar se stresni zlomi pojavijo v subtrohanterični regiji kolka, so običajno povezani s podaljšano uporabo nekaterih zdravil za osteoporozo. Ljudje, ki imajo skoliozo si vsekakor bolj podvrženi zlomu kolka kot ostali , ki tega nimajo. Zlomi glave stegnenice so redki in so običajno posledica poškodbe z močnim udarcem ali pa so del zloma izpaha kolka.

Simptomi

Značilno je, da je zlom kolka akutno boleč. Bolečina je običajno lokalizirana v dimljah in zgornjem delu stegna. Pri večini zlomov kolka ne boste mogli stati, nositi teže ali premikati zgornjega dela noge ali kolena. Lahko boste premikali gleženj in prste, razen če je poleg kolka poškodovan še spodnji del noge.

Pri nekaterih zlomih je mogoče del svoje teže prenesti na nogo, vendar bodo bolečine v nogah premočne, da bi se sploh vstali.

Zdravniški pregled

Vedno bo potrebno, da  bodo bolnika z zlomom kolka z reševalnim vozilom odpeljali v bolnišnico.

V bolnišnici vas bo pregledal zdravnik na urgenci ali ortoped. On ali ona bo vzel zgodovino vaše poškodbe in preveril, ali ste imeli v preteklosti kakšne težave kot so npr: ( bolečine v kolenu, teniški komolec, bolečine v rami…) ter preveril tudi, da nimate poškodb na drugih delih telesa. Zdravnik bo preveril tudi občutek, gibanje in cirkulacijo v spodnjem delu noge. Pogosto bo poškodovana noga videti krajša od nasprotne noge in bo zasukana, bodisi navznoter bodisi navzven.

Na zunanjem delu kolka ali stegna se lahko na mestu udarca, kjer ste padli, pojavi modrica, vsa gibanja pa bodo omejena in boleča. Majhno število zlomov kolka sprva morda ne bo tako boleče. Običajno so to zlomi vratu stegnenice brez premika. V tem primeru se lahko odločite, da greste v zdravniško ordinacijo in ne na urgenco. Pri tej vrsti zloma boste morda še vedno lahko premikali nogo in prenašali težo, čeprav je boleča.

Slikanje z magnetno resonanco (MRI)

MRI skeniranje zagotavlja natančne slike tako struktur mehkih tkiv kot kosti. Ker je zelo občutljiv, lahko včasih zazna majhen ali nepopoln zlom, ki ga ni mogoče videti na rentgenskem posnetku. Ta slika MRI kaže zlom kolka, ki ni bil viden na rentgenskem posnetku. Računalniška tomografija (CT). CT skeniranje bo zagotovilo podrobno sliko prečnega prereza vašega kolka. Zdravnik vam bo morda naročil CT, da bi izvedel več o vašem zlomu.

Kakšen je postopek zdravljenja?

Večina zlomov kolka zahteva kirurško zdravljenje v 1 do 2 dneh po poškodbi. Le zelo majhno skupino zlomov brez premikov pri zdravih bolnikih je mogoče zdraviti brez kirurškega posega, medtem ko je ločena majhna skupina bolnikov morda preveč bolna za varno operacijo. Kirurško zdravljenje je potrebno za lajšanje akutne bolečine pri zlomu in omogočanje bolniku, da vstane iz postelje. Čim prejšnja operacija lahko zmanjša tveganje za zaplete.

Če ste sprejeti v bolnišnico z zlomom kolka, boste opravili predoperativno testiranje in najverjetneje vas bo pregledal internist. On ali ona bo poskrbel, da ste zdravstveno pripravljeni na operacijo. V nekaterih primerih boste morda morali obiskati specialista, kot je srčni zdravnik (kardiolog) ali pljučni zdravnik (pulmolog), za zdravljenje posebnih zdravstvenih težav. Če ste jemali zdravilo za redčenje krvi, boste morda morali počakati, da se čas strjevanja krvi izboljša, preden greste v operacijsko sobo.

Ta postopek priprave pacienta na operacijo se imenuje optimizacija. V idealnem primeru bi bilo treba to narediti v 48 urah, včasih pa lahko traja dlje. Tudi če traja dlje, je bolje počakati kot hiteti na operacijo. Zdravljenje zloma kolka je odvisno od vrste in lokacije zloma, pa tudi od starosti in stanja bolnika.

Zdravljenje že v bolnici

Večina bolnikov lahko vstane iz postelje in začne s fizioterapijo dan po operaciji. Pomembno je, da se začnete premikati čim prej. To pomaga preprečiti zdravstvene zaplete, kot so krvni strdki, pljučnica in preležanine. Pri starejših pacientih pomaga tudi pri preprečevanju dezorientacije in dekondicije.

Zlomi kolka pri starejših lahko povzročijo invalidnost in pomanjkanje neodvisnosti. Pokazalo se je, da zgodnje gibanje in rehabilitacija izboljšata dolgoročne rezultate.

V času okrevanja boste sodelovali s fizioterapevti in delovnimi terapevti. Dali vam bodo vaje in povedali, koliko teže lahko daste na nogo. Pokazali vam bodo tudi, kako upravljati vsakodnevne dejavnosti, kot sta kopanje in oblačenje.

Kakšna je rehabilitacija po zlomu kolka?

Mnogi bolniki gredo domov po operaciji zloma kolka, nekateri pa bodo potrebovali kratkotrajno oskrbo v rehabilitacijski ustanovi. Običajno so ti bolniki starejši ali nimajo negovalcev doma. Če greste v rehabilitacijsko ustanovo, boste morali tam ostati, dokler ne boste mogli samostojno hoditi in upravljati svojih vsakodnevnih dejavnosti. Če greste neposredno domov, boste imeli fizioterapijo doma, dokler ne boste dovolj močni, da boste šli na terapijo v zunanji objekt. Zdravnik bo poskrbel za vašo oskrbo v pooperativnem obdobju. Pregledal bo rano, predpisal fizioterapijo in naredil rentgenske žarke za spremljanje celjenja.

Če ste imeli postopek, ki vključuje notranjo fiksacijo, lahko traja več tednov, dokler ne boste mogli nositi polne teže. Če ste imeli zamenjavo kolka, boste najverjetneje takoj popolnoma nosili težo.