Kalcinacija ramena (tendonitis)

Kalcinacija ramena (tendonitis)

Sušenje las, obešanje oblačil ali vlečenje puloverja čez glavo – vsakdo, ki je kdaj imel vztrajno bolečino v rami, ve, da je sklep nepogrešljiv pri številnih gibih. Vsakdanje življenje lahko postane mučenje za bolnike z bolečinami v rami. Naši strokovnjaki za ramena so specializirani za zdravljenje kalcinacije v ramenu. Sodelujemo tako, da najdemo natančno diagnozo, svetujemo o najboljših ukrepih za rešitev vašega stanja in vam pomagamo pri lajšanju bolečine.

Kaj pomeni kalcinacija ramena?

Kalcinacija ramena se pojavi, ko se naravni mineral, ki je prisoten v človeškem telesu (hidroksiapatit), odlaga v kite skupine mišic okoli rame (rotatorna manšeta). To stanje je pogostejše pri ženskah kot moških in je pogostejše pri tistih, starih od 30 do 60 let. Bolniki s tem stanjem pogosto doživljajo dolgotrajno, počasi ali občasno bolečino v rami. To je posledica vnetnega odziva telesa na resorpcijo kalcinacije. To se zgodi kot del naravnega cikla, ki je sestavljen iz treh faz:

  • formativne,
  • mirovanja in
  • resorpcije,

pri čemer je slednja najbolj boleča. Včasih lahko manjša travma ali ponavljajoče se gibanje razdraži tetivo in rama postane zelo boleča brez resorpcije kristalov.

Simptomi kalcinacije v rami

Bolniki s kalcinacijo ramen se pritožujejo zaradi različnih simptomov, ki se lahko razlikujejo glede na stopnjo bolezni ter lokacijo in velikost. Prizadeti, ki so v zgodnji fazi kalcinacije ramen, pogosto ne kažejo znakov ali simptomov. Ko stanje napreduje, se lahko manjša bolečina poslabša ali je v skrajnih primerih tudi zelo huda. Če začutite nenadno bolečino v položaju mirovanja ali se bolečina poveča z gibanjem, lahko to kaže na kalcinacijski tendonitis.

Znaki in simptomi, da imate morda kalcinacijo:

  • Bolečina ali nelagodje v rami
  • Bolečina je koncentrirana na sprednji ali zadnji strani rame in navzdol po roki
  • Nenadno ali postopno naraščanje bolečine (kot kopičenje kalcijevih usedlin)
  • V hudih primerih lahko bolečina imobilizira roko in moti spanje

Kaj povzroča kalcinacijo in ali je to nevarno?

Zdravniki niso prepričani, zakaj nekateri ljudje razvijejo kalcinacijski tendonitis, drugi pa ne. Domneva se, da se kopičenje kalcija lahko prenaša tudi genetsko:

  • genetska predispozicija
  • nenormalna rast celic
  • nenormalno delovanje ščitnice
  • proizvodnja protivnetnih učinkovin v telesu
  • presnovne bolezni, kot je sladkorna bolezen

Čeprav je pogostejši pri ljudeh, ki se ukvarjajo s športom ali rutinsko dvigujejo roke gor in dol za delo, lahko kalcinacijski tendonitis prizadene vsakogar.

Kako se razvija kalcinacija v rami?

Natančen vzrok za to stanje ostaja večinoma neznan, čeprav se domneva, da motnje delovanja ščitnice, presnovne bolezni (npr. sladkorna bolezen) in genetska nagnjenost igrajo vlogo pri povečanju tveganja za prizadetost. Klinična slika se lahko razlikuje od bolnika do bolnika, odvisno od tega, v kateri fazi je depozit, vendar je bolečina zagotovo značilnost tega stanja. Takšna bolečina je lahko včasih precej huda, do te mere, da moti spanje in vsakodnevne dejavnosti. Prisoten je lahko tudi občutek »ujemanja« v rami, kar posnema stanje, ki lahko na več načinov prekriva kalcinacijski tendonitis. Zaradi tega je bistvenega pomena pridobiti natančno diagnozo stanja, da se lahko ustrezno zdravi.

Kako diagnosticiramo kalcinacijo v ramenu?

Kalcijeve usedline v tetivi je mogoče zlahka prepoznati z rentgenskim slikanjem ramen ali ultrazvočnim pregledom. Naprednejše slikovne tehnike (kot so CT in/ali MRI) običajno niso potrebne in jih lahko priporočamo le v primerih velikega suma ali za izključitev drugih virov bolečine v rami.

Kako se ozdravi in izboljša gibljivost ramen?

Ko je diagnoza postavljena, je na voljo več strategij zdravljenja, kot so preskušanje protivnetnih zdravil, fizioterapija, injekcije v ramena, terapija z udarnimi valovi in ​​nenazadnje artroskopska operacija za odstranitev kalcijevih usedlin. Običajno se najprej izvede poskus konzervativnega (nekirurškega) zdravljenja za lajšanje bolečin in izboljšanje funkcije. Kljub temu, če je bila bolečina, ki jo povzroča usedlina kalcija, odporna na ta pristop, se lahko operacija ključnice izvede z odličnimi rezultati.

Operacija ramena pri kalcinaciji?

Kirurški poseg pri kalcinaciji tendonitisu se lahko izvede artroskopsko, med minimalno invazivnim posegom ali med odprto operacijo. Oba postopka vključujeta odstranitev usedline plus ali minus britje dela akromialne kosti (subakromialna dekompresija), da se tetiva(-e) zagotovi več prostora za delovanje. Če se med posegom na rami opazi druga spremljajoča patologija (kot so raztrganine rotatorne manšete), bo to obravnaval vaš kirurg in lahko spremeni pooperativno oskrbo (tj. čas okrevanja, obdobje imobilizacije itd.).

Zdravljenje vašega ramena s terapijami

Ekstrakorporalna terapija z udarnimi valovi (ESWT) je ena od metod terapije z udarnimi valovi, ki vključuje mehanske udarce na območje kalcinacije. Med to terapijo se kalcinacije razbijejo zaradi udarnih valov. Šoki so lahko boleči, vendar večja kot je frekvenca, učinkovitejši so udarci pri razbijanju usedlin. Vaš specialist bo lahko prilagodil stopnjo frekvence, da bo zagotovil sprejemljivo stopnjo bolečine. Mnogi naši pacienti opisujejo to metodo zdravljenja kot zelo učinkovito. Obstajajo še druge vrste alternativ, ki se jih lahko tudi poslužujemo za lajšanje bolečin. Ena izmed njih je lahko tudi Bownova terapija pri kateri se z sprostitvijo lahko marsikaj izboljša in je kar priporočljivo.

Terapevtski ultrazvok je še ena metoda, ki uporablja zvočne valove za razbijanje usedlin. Terapija z radialnimi udarnimi valovi je zelo podobna ESWT, vendar povzroča udarce nizke do srednje stopnje na prizadeto območje. Vaš strokovnjak bo z vami pregledal najprimernejše možnosti, da bo oblikoval načrt za najboljši rezultat.